Labuť a pička

148Miluju kvalitní zákusky. Vysokoprocentní čokoládu. Dorty z poctivých surovin, koláče z čerstvého ovoce. Nesnáším náhražky, umělé krémy, dochucovadla. Ráda mlsám. A když už, tak poctivě a kvalitně. Není nic horšího, než si jít osladit život a místo toho si slepit žaludek krémem z polotovaru.

Najít prvotřídní cukrárnu ale není jen tak. Obdivuji Fabešovou a její IF café. Chodila jsem tam občas na vynikající citrónové tartaletky, pistáciové dortíky a další laskominy. Byl to vždycky požitek. Nic se nevyrovná okamžiku, kdy do čokoládové mousse pomalu zanoříte vidličku. Symfonie. Když jsem tam ale šla naposledy, byla jsem v šoku. V nabídce snad nebyl jediný dezert, který by nestál přes 100 korun. Dala jsem si tam tenkrát „Labuť“. Byla výborná. Lehká konzistence, jemná chuť, kombinace bílé čokolády a manga. Skvělé. Luxusní. Ale dost předražené už i na mě.

20190615_102741Po druhé jsem málem spadla ze židle v malé cukrárně ve Vysočanech. V nabídce klasická strojová výroby, která se ani nesnaží hrát na to, že je za ní opravdový cukrář, láska k řemeslu. Nic z toho od pohledu nestálo za to, dala jsem si džus. Volnou chvíli jsem si krátila listováním katalogem dortů na objednávku. Úplně vespod se schovávala složka s názvem „Dorty erotické“. Polila mě hrůza. Nadechla jsem se a otevřela ji. Pička. Dort ve tvaru penisu. Vytřeštila jsem oči. Vážně má tohle česká cukrařina zapotřebí?

Najít dobrou cukrárnu, za kterou by stáli nadšení a hrdí cukráři, je dřina. If café bývají plné, což jen dosvědčuje, jak lidi milují poctivé cukrářské výrobky a jsou ochotni si připlatit. Zbožňujeme kvalitu. Rádi hřešíme a dopřáváme si. To, že jsou ceny tak vysoko, ukazuje, že je nedostatek konkurence, která by cenu snížila dolů. Pořád se k naší velké smůle vydává většina cukráren cestou rychlých, levnějších, lacinějších řešení z polotovarů. Moc bych si přála, aby přibývalo labutí. A jednou pro vždy ubylo piček.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s