Strhnout závěs

Zarývám prsty do masa. Hloubka. Někdy bych chtěla poznat lidi zcela, naprosto, vdechnout je, vyšňupat jako kokain, vnímat je celostně, naprosto, totálně. Stále vidím jen tak malý úsek, tak malou část. Spoustu věcí si s druhými nemůžu ani popsat, předat, dát. Chci se přiblížit, spojit se. Jsem vzdálená, i když už tak blízko. Pořád daleko.

2

Často plyneme povrchně po dnech, práce, nákup, jídlo, spánek. Minulost jsme zakopali pod zem. Co bylo, nemá význam, jdeme slepě vpřed. S omezeným viděním, zavřeným hledím, jsme jako koně, kterým dali na oči klapky. Nechceme znát souvislosti, skládáme si příběhy o nás samých jen z toho, co se nám líbí. Co chceme, ukážeme, vyneseme na piedestal, tak to jsem já, tohle na mě obdivujte. Bolest a strach schováváme za cynismus. Mnohem raději ryjeme do druhých. Co nám vadí na ostatních, to ukazuje něco o nás. Žijeme v sebeklamu.

Vyplavuje se ve mně smutek, dávná bolest se dere vpřed. Ublížit mi je tak snadné. Jsem zranitelná. Možná proto se směju, když je situace vážná? Líbí se mi růže ve vodě a až po chvíli zjistím, že jí žerou mšice. Mozek mi zjednodušuje věci, abych je neviděla se vším všudy. Chci vidět. Mám odvahu vidět! Opravdu mám? Pořád jsem na útěku.

Mraky zahalují nebe, chodím na procházky v pantoflích jako pacientka v Bohnicích, chvíle ticha, vdechovat kouř, procházím se ulicí ve vytahaném svetru. Zítra ráno zase nasadím uniformu. Umyju si vlasy, namaluju se, obleču, půjdu do práce, pracovat se musí, vydělávat peníze, uživit se, nezabývat se duší. Dokud můžu. Vím, že můžu. Můžu klidně celý život. Poznání se navenek sveřepě bráním  – černým humorem, ušklíbnutím, ostrými poznámkami. Ale uvnitř. Uvnitř mě to tepe. Bodá. Hryže. Svírá. Chci strhnout závěs, který mě dělí od pravdy. Vidět jasně. Jít po té nejčistší podstatě. To je můj úděl. Úděl člověka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s