Návrat k sobě

Mluvíme o prázdnu. Cejtíme ho a nevíme proč. Měli bychom bejt přece šťastný. Máme všechno. Bezpečí. Zdraví. Kamarády. Lásku. Ale někdy pořád něco chybí…

Snažíme se ho vyplnit všim možnym. Hledáme novou práci, protože ta současná nás nenaplňuje. Obviňujeme přítele, že se nám dostatečně nevěnuje. Naplánujeme si spoustu zábavy, akcí, koníčků, tak abychom nemuseli bejt sami. Aby na nás nepadla úzkost a strach ze samoty.

Frustruje nás to. Zkoušíme cokoliv a stejně se pořád vracíme do stejnýho bodu. Začarovanej kruh. Myslíme si, že to je lidma kolem, kteří nás nedokážou v pravou chvíli zachránit. Prací, která je nanic. Místem, kde žijeme. Chceme vypadnout za hranice. Cestovat. Žít jinde. Tím to určitě bude. Tam bude líp.

Hledat chyby v okolí nebo v druhejch je, jako když se snažíte dát dohromady dílky skládačky, který k sobě nepasujou. Vztekáte se, unavuje vás to, že to furt nevychází. Ale příčina je ukrytá jinde.

Začnu hledat v sobě. Poodstupuju. Beru do ruky jednotlivý dílky, zkusim jimi pootočit. Vybavuju si momenty z ranýho dětství. Vzpomínám na to, kde to všechno začalo. Skládám skládačku jinak, než jak jsem byla doposud zvyklá. Díly do sebe zapadaj o něco líp. Krok po kroku tvořim novou mozaiku. Před očima se mi postupně objevuje obraz, kterej čekal na složení. A já na něj můžu s odstupem nahlídnout.

To je terapie. Vycházení z mlhy. Proměna toho, jak se cejtim a jaký buduju vztahy. Terapeutka je vedle mě a nahlíží se mnou. Ptá se. Je zvědavá stejně jako já. Smějeme se a máme radost z každýho kroku vpřed. Občas brečim, často nadávám. Kreslim pastelama, přestavuju věci, přehrávám situace jako v divadle. Možný je všechno. Jak na to přijít. Jak ve svym životě najít světlo, který za mě nikdo jinej nemůže rozsvítit. Ani zhasnout.

Díky patří arteterapeutce, výtvarnici a báječné ženě Ivě Ouhrabkové.

20180724_134200

Život je příliš krátkej na to prožít ho v nespokojenosti. Věnujme čas a pozornost sami sobě. Když budeme spokojený my, bude dobře i lidem kolem nás. A to stojí za to.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s