Nikoho nelituju

Lidí zásadně nelituju. Lítost ještě nikdy nikomu nepomohla. Lidé jsou silnější, než si sami myslí.

20190522_201833

Člověk se v životě musí vyrovnat s nejednou životní ránou. Ať je to úmrtí blízkého, trauma, rodinná tragédie, vážná nemoc, nevěra, zrada. Všechna témata, která se stále opakují v literatuře a filmech. Láska, nenávist, žárlivost, smrt. Existenciální myšlenky. Krajní situace a meze. Snaha pochopit proč. Přijmout svůj úděl.

Život je nespravedlivý. Bouřit se proti tomu znamená jít proti zdi. Vždy tu bude někdo, komu osud dopřává a někdo, koho z neznámých důvodů uzurpuje. Nevíme, proč se někdo narodí do dobré rodiny a žije bezstarostný život a jiný do nuzných podmínek a potýká se s hladem a bídou.

„Proč já?“ ptají se lidé, když se jim stane něco hrozného. Dopadá na ně nespravedlnost, cítí zlost, že jsou vedle nich ti, kterým se snad nikdy nestalo nic zlého, jsou zdraví, spokojení, daří se jim. Srovnávat se s ostatními je cesta do pekel.

„Vždycky bude někdo lepší než ty. S tím už musíš počítat. Proto se snaž ještě víc,“ řekl mi jednou narovinu bratr, když jsem měla stres z toho, že neudělám důležitou zkoušku ve škole. Ta věta mi pořád zní v hlavě. Líbí se mi. Mnohem lepší než nějaké chlácholení. Mám ráda lidi, kteří jednají na přímo. Nebojí se pojmenovat věci pravým jménem. Nepotřebují pohádky, nebojí se pravdy, která je nefér, bolí, je krutá a těžká.

Na jednom semináři popisovala maminka postižené holčičky její noční běsy, jak je náročné se o ni starat, jak nemá na nic čas, proto ji potřebuje občas svěřit do péče ústavu, aby si odpočinula. Když viděla, co to v posluchačích vyvolává za emoce, zarazila se: „Nechci vzbuzovat lítost. Ani si stěžovat. Beru to tak, jak to je. Potřebuju najít nějaký vhodnější systém, řešení, abych měla víc času i pro sebe a mohla načerpat energii.“

Jsem empatická. Hodně věcí s ostatními prožívám, záleží mi na druhých, dokážu se vcítit a být s nimi, když mě potřebují. Nevrhám se ale k postiženým lidem, abych jim pomohla odnést šálek s čajem, když vidím, že ho nesou spokojeně v zakrnělých rukou, sice ho trochu rozlijí, ale jsou samostatní. Svéprávní. Schopní. Nemám nejmenší tendence shlížet k nim jako k bezmocným, i když mají jen jednu ruku. Počet končetin neudává míru naší bezmocnosti. Bezmoc je jen v hlavě.

V lidech vidím neuvěřitelnou sílu. Sílu, o které možná ani oni sami netuší, že ji mají. I ti od pohledu stydliví a ostýchaví jsou schopni velkých činů a pevných rozhodnutí. V krizi opravdu poznáme, co v nás je. Stále si nemůžu vynachválit potenciál dobré terapie. Nevyřeší problémy za nás. Nasměruje, kde hledat vnitřní pramen a stát se nezávislým a svobodným. Nebýt ničím otrokem. Ani vlastních sebelítostných myšlenek.

Obdivuji lidi, co spadnou, leží a pak se zvednou. Ti, kteří to měli těžké, srovnali se s tím, a nezahořkli. Lidi, kteří jsou ve výsledku vděční za to, že jim život hodně naložil, protože jim to mnohé dalo a posunulo je to.

Nikoho nelituju. Věřím v schopnosti a moc každého z nás. Matky nás porodily v bolestech, často umíráme v bolestech. Nikdo neřekl, že doba mezi narozením a smrtí bude bezbolestná. To, co pro nás život připravil, neovlivníme. Často to nedává vůbec smysl. Nemá to důvod. Nechápeme to. Co ale máme v rukou, je, jak se k tomu postavíme.

 

1 komentář: „Nikoho nelituju

 1. Reblogged this on Maxův blog and commented:
  Hana mi mluví z duše. Rád ji čtu, je mi dlouhodobě inspirací. Třeba dnes jsem rozepsal žlučovitou filipiku o hlouposti a nadmutosti, která ovšem v záři těchto slov postrádá jaksi na lesku.

  Hano, dík, někdy je dobře si připomenout, že nikdo neřekl, že to nebude bolet. 😉

  Prima pondělí,

  Váš

  Max

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s