Nesuď podle rtěnky

DSC00502Stalo se vám někdy, že vás hodnotili podle vzhledu? Mně jo a zrovna ti, kteří usilují o boření předsudků ve společnosti.

Jsem kovaná neziskem. Podporovala jsem cizince v integraci, dobrovolničila v domově seniorů a v psychiatrické nemocnici, pracovala několik let v nadaci podporující umění, píšu pro Svět neziskovek. Angažovaní lidé mi imponují. Nesedí a nenadávají, jak je všechno špatně, ale zvednou se a jdou dělat něco proto, aby bylo líp. A daří se to. Je to skvělý pocit vzít odpovědnost do vlastních rukou a iniciovat změnu, než jen odevzdaně přihlížet.

Občansky aktivní jedinci mi připadají citliví, empatičtí, otevření, tolerantní k jinakostem a vyznávající jiné, hlubší hodnoty, než jen zisk a slávu. Nelze ale zobecňovat. Za ta léta vím, že nic není tak růžové, jak se zprvu může zdát.

Při hledání práce jsem se hlásila do jedné organizace podporující seniory. Do posledního kola jsme prošly dvě. Druhá kandidátka následně odstoupila, čímž logicky vyplývalo, že zůstávám já. Organizace ale znovu vyvěsila inzerát, hledala dál, až našla vhodnější osobu. Oficiální důvod pro mé nepřijetí: nedostatek zkušeností s cílovou skupinou.

U výběrového řízení byl i devadesáti pěti letý senior, který mě natolik zaujal, že jsem se s ním rozhodla udělat rozhovor o aktivním stáří. Znovu jsme se proto sešli. Nad kávou se mimoděk vrátil k tehdejšímu výběrku. „Víte co Vás tenkrát trochu znevýhodnilo?“ zeptal se mě. „Vždy jste přišla dokonale upravená a hezky namalovaná. A tak padla obava, abyste se víc nezabývala svým vzhledem než prací.“ Vyprskla jsem smíchy. Vážně tohle někoho napadlo? Měla jsem snad přijít ve vytahané mikině s mastnými vlasy? No, zřejmě ano.

Nezisk je skvělý a dokáže divy. Ale ani tady není mír a láska stoprocentní a někdy tu panují stereotypy jako kdekoliv jinde. Úsměvné jen je, že neziskovky tolik brojí proti nerovnosti a pak vás odsoudí za to, že přijdete v lodičkách.

Mně takový kompliment polichotil, děkuju velmi. Vážně to ale neznamená, že když to někomu sluší, tak řeší jen sám sebe a nemá nic v hlavě. A tak jim na dálku, zatímco si maluju rty, přeju, ať se jim daří bojovat proti předsudkům o něco líp. Posílám červenou pusu pro štěstí. Kdyby je to zajímalo: rtěnka značky Kiko, odstín 114.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s