Síla odpuštění

Jak dlouho v nás zůstává bolest, když nám někdo ublíží? Je to víc jak tři roky, co se H. připravil vlastní chybou o život. Největší rána. Zničilo mě to. Dovedu mu to vůbec někdy prominout?

Odpuštění. Slovo, které slýchávám často, ale teď tápu po hlubším významu. Co když se mi pokaždé sevře ruka v pěst, když uslyším jeho jméno? Co když mě pokaždé zabolí, kdykoli si na to vzpomenu?

Každá lekce má význam, který ji přidělíme. A já jsem nedávno udělala chybu. Pitomost. Vypila nápoj z kratomu a ještě dva dny se svíjela v křečích, který mi nikdo už ani nevěřil, protože pro ně je to silnější čaj, dávaj si to večer před spaním nebo v práci na výdrž, ale já se motám, klepu, panikařim a vyčítám si, co jsem to provedla. Je mi mizerně, zle, pachuť na jazyku, bolí mě břicho.

Zpytuju svědomí. Je mi jasný, že to za pár hodin přejde. Ale teď to musím vydržet. Peklo. Očistec. V tom hnusnym stavu se přede mnou z ničeho nic začnou vynořovat souvislosti. I on tehdy udělal chybu. I on to tenkrát přehnal. I on chtěl, aby to bylo pryč, odeznělo to. Nešlo to zastavit. Nebylo úniku. Byl to přešlap. Omyl. Chyba.

Najednou nejsem ta naštvaná pozůstalá, co ho nenávidí za to, jak mi ublížil. Vzedme se ve mně soucit. Nejen, že chápu, že mi nechtěl způsobit bolest, teď to i prožívám. Jsme na tom totiž stejně. Oba chybující. Oba pouzí smrtelníci. Hlavou mi neběží. „Cos mi to provedl?!“ Poprvé mě napadne: „Chápu, jak ti muselo bejt.“

Potřebuju se nadechnout, otevřu okno dokořán, každou ruku na jednom rámu, stojím tam s rozpaženýma rukama jako pták, co se zastavil v letu. Podvečer barví dům naproti do nachova. Vzduch mi vpluje do plic, doléhá ke mně vzdálené hučení aut. Zaplaví mě vlna úlevy a smíření. V té chvíli, s otevřenou náručí, pocítím, co to znamená odpustit.

20190302_104802

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s