26

Ve 26 ti skončí většina slev. Někdy nestíháš, někdy zaspíš, někdy jsi napružená z maličkostí jako třeba, když nevíš, kam jsi dala bonbony, všude je hledáš a pak zjistíš, že jsi je nejspíš už snědla. 26 jsou změny, velký rozhodnutí, malý krůčky, posedávání ve vinárně, mlsání zmrzliny, rozvařený těstoviny a nákup, kterej jsi zapomněla dát do ledničky.

Ale je to taky zase trochu větší sebejistota v tom, co děláš. Hodně se toho chceš naučit. A už taky něco umíš. Třeba najít lehkost ve chvílích, který jsou náročný. I když se taky dokážeš zhroutit a skuhrat nad tím, jak je všechno náročný. Je to touha nemít žádná očekávání. Což je to nejtěžší, protože ty jsi jich vždycky měla mnoho. 26 je mít kamarády, kteří vědí, kdy máš narozky, i když to nemáš na fesjbuku. Dělat ksichty jako v patnácti. Poslouchat cizí rozhovory. Nakoupit kilo mandarinek, co pak nestihneš sníst a ony zplesnivěj.

26 znamená zkoušet, objevovat, pouštět se do novejch věcí. Bejt upřímná. Víš, že chyby nezamaskuješ, když ti něco nejde, řekneš – nejde mi to a nepřemejšlíš o tom, co si o tobě druzí myslí. 26 je uvědomit si, že za špatnou odpověď nedostaneš poznámku jako ve škole. Protože tak nás škola vychovala, ale svět takovej neni. Dokončit magistra. Začít naplno pracovat. Osamostatnit se, šetřit, uživit se. Posílat včas nájem, všude platit kartou a před kontrolou účtu se modlit, aby tam zbyly ještě nějaký prachy.

26 je smích a dělání si srandy sama ze sebe. Nebrat se moc vážně a mít ráda svoji postavu. Nosit jeden den šaty a podpatky a druhej den martensky a džíny. Bejt otevřená. Mít moc hezkej vztah a vážit si toho. 26 je spousta možností. Hrabat se v zemi a sázet kytky. Obdivovat roj brouků v hlíně pod kamenem. Udělat na józe pozici vrány. Tu a tam běhat. Mlčet, když je ticho a nedumat nad tím, jestli ho nemáš něčím přerušit. Přiznat si, že s některejma lidma si nesedneš a nemít z toho divnej pocit. Občas si mluvit sama pro sebe, rozesmát se z ničeho nic na ulici, dobíhat tramvaj. 26 znamená bejt spokojená. Vážit si toho. Vnímat, že máš ohromný štěstí. A umět za to poděkovat.

P1340435

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s