Skladba pro sněženku

Uschlé magnolie, sny, co se drobí, nášlapy váhající vrány. V dlouhých prstech držíš noty. Potí se ti ruce, hrozíš se lidí, kteří tě znali. Nepochopí nově hranou melodii. Budou hledat starý rytmus, dotěrně se ptát na známé tóny. Kazí tvůj koncert, přerušují hraní, vykřikují a chtějí slyšet to, na co byli zvyklí. Neumíš odpovědět. Hrát písně, ve kterých se najdou. Nemůžete se sladit. Chvíli hledíš do prázdna. Pak se otočíš a…

Ležíš ve vaně s horkou vodou. Zvedneš ruce nad hlavu. Jsou z nich stromy. Z konečků prstů stékají kapky. Kap. Kap. Déšť. Padají ti na obličej, jemně se tě dotýkají, stékají po čele ke rtům. Cítíš se jak v deštném pralese. Teplo, pára. Levandulová sůl obarvila vodu do fialova. Jezero. Za závěsem číhá leguán. Po stropě přeběhl pavouk.

p1300956

Tanec dní. Pobíháš nejistě jako antilopa, nervózní, abys něco nezkazila. Vyhodíš, co nemáš, nenajdeš, co hledáš, najednou se ocitneš v metru, i když jsi potřebovala jet tramvají. Zasněná. Někdy tě napadne, jestli na druhém konci světa nežije taky taková dívka, které se dějí podobné věci. Třeba stojí v galerii a zčistajasna se jí rozplynou hranice mezi obrazem a jí samou. Pozoruje vlnitou krajinu. Ucítí vůni. Rozpozná, že na podobném místě kdysi byla. Nehledí na plátno, ale na skutečnou přírodu. Přenese se do kraje. Po čichu poznává vlhkou hlínu a suchá stébla vysoké trávy. Sleduje černá mračna nad lány polí. Nadechuje svěží vzduch, vidí, jak rychle se pohybují mraky. Brzy bude pršet, kam se schovat, kam jít? Tamhle to vypadá, že je nějaký přístřešek. A pod ním někdo sedí. Nějaká dívka! Příběh přeruší něčí odkašlání. Rozhlédneš se a zjistíš, že nestojíš uprostřed divoké přírody, ale na výstavě.

Ráda se touláš v představách. Ale taky se často bojíš, že jsi něco zbytečně pokazila. Brzy bude jaro, jistě tě tyhle myšlenky přejdou. Vyrostou sněženky. Nejen tady, ale i na druhé straně polokoule bude mít někdo z květin potěšení. Není to pěkné? Povzbuzuješ se. Chtěla bys být beruška, aby tě ostatní dali na prst a radovali se z toho, když roztáhneš krovky a vzlétneš. Tvoje nová skladba už se možná spoustě lidem nebude líbit, anebo ji vůbec neuslyší. Je to škoda nebo štěstí? Nesnažíš se odpovědět. Spíš se ptáš: čí nástroje by mohly hrát duet?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s